Зеленський може звільнити Залужного без подання міністра оборони — експерт про процедуру

Estimated read time 1 min read

З початку тижня мережа обговорює ймовірну відставку головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Причиною його можливого звільнення нібито може бути конфлікт з президентом України Володимиром Зеленським.

Однак, чи може президент самотужки звільнити Головнокомандувача ЗСУ з посади, розповів керівник Центру громадської аналітики «Вежа» Валерій Клочок в етері КИЇВ24. 

Є у нас порядок призначення та звільнення головного командувача. Це право надано законом президенту України. Відбувається за поданням, можу помилятися, там є один такий нюанс, призначення нібито за поданням міністра оборони, а звільнення навіть без погодження, тобто президент може сам.

Водночас секретар Ради нацбезпеки й оборони Олексій Данілов заявив, що «на сьогодні немає» документа стосовно відставки Валерія Залужного з посади головнокомандувача ЗСУ.

З чого все почалося

У понеділок, 29 січня, низка Telegram-каналів поширила новину про те, що президент Володимир Зеленський звільнив головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного. Однак в ОП спростували цю інформацію.

Крім того, одне із джерел видання «Українська правда» в РНБО повідомило, що Залужного викликали й запропонували іншу посаду. Зокрема, народний депутат України Олексій Гончаренко також повідомив, що головкому ЗСУ пропонували посаду посла в одну з європейських країн, але він відмовився.

Мобілізація — камінь спотикання

Ймовірно, розбіжності між Зеленським і Залужним загострилися через різні позиції щодо того скільки солдатів Україні потрібно мобілізувати 2024 року.

Видання The Washington post писало, що Залужний запропонував мобілізувати близько 500 000 військовослужбовців, а Зеленський вважає цю цифру непрактичною з огляду на дефіцит форми, зброї та тренувальних центрів, а також потенційні проблеми, пов’язані з рекрутингом.

Водночас головнокомандувач ЗСУ відповів, що Україні вже не вистачає сил через втрати, що постійно зростають, і їй потрібно набрати 400 000 нових солдатів.

Залужного звільнять?

Деякі джерела зазначають, що Залужному запропонували іншу посаду, але він відмовився і планує звільнитися з військової служби.

Іншим джерелом напруженості також називають те, що Залужний просив для українських військових, і тим, що політичні лідери Києва змогли отримати від союзників і партнерів.

Про це повідомило друге джерело, знайоме з ходом зустрічі 29 січня: «У розмовах з міністром оборони він каже: «Це не моя робота — отримати це, це ваша робота».

Схожі матеріали

Більше матеріалів автора